close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
اخبار
دوشنبه 01 بهمن 1397
توضيحات بنر تبليغاتيعنوان پاسخ بازدید توسط
زنگ ریاضی توپولوزی 0 56 admin

نویسنده : تیم ریاضی |

دانشمندان امیدوارند با شناسایی الگوی پیچیده گل کلم بتوانند مکانیسم‌های بیولوژیکی و فیزیکی مؤثر در رشد سبزیجات را بهتر درک کنند. 

به گزارش ایسنا، محققان موفق به کشف یک فرمول ریاضی برای توصیف فرایند شکل‌گیری الگوهای پیچیده گل کلم به عنوان یک الگوی فراکتال شدند. 

ساختار فراکتال الگویی را توصیف می‌کند که طبق آن زمانی که یک بخش کوچک از الگو برداشته می‌شود، این بخش، تقریبا مشابه ساختار کامل است؛ در حقیقت جزئی از یک تصویر در کل آن تکرار می‌شود. 

در طبیعت، ابرها، رعد و برق، بلورها، دانه‌های برف، کوه‌ها و حتی رگ‌های خونی بدن نمونه‌هایی از الگوی فراکتال هستند. 

اگرچه خواص فراکتال‌ها مانند شکل و اندازه مورد مطالعه دقیق قرار گرفته، اما اطلاعات کمی از نحوه شکل‌گیری این ساختارهای پیچیده به دست آمده است. 

محققان از پنج دانشگاه اسپانیا، فرانسه و بلژیک مطالعه گسترده‌ای را برای بررسی نحوه شکل‌گیری ساختار فراکتال آغاز کرده و در گام نخست فیلم‌های نازکی را با استفاده از تکنیک رسوب شیمیایی فاز بخار (CVD) رشد دادند. 

با کمک فرایند CVD، فیلم‌ها در شکلی مشابه الگوهای پیچیده گل کلم رشد پیدا کردند و محققان قادر به توصیف نحوه شکل‌گیری الگوهای شبه گل کلمی شدند. 

نتایج این تحقیق در مجله Physics منتشر شده است..

 

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 15

تاریخ : 21 / 02 / 1392 | نظرات () بازدید : 36
نویسنده : تیم ریاضی |

مجسمه عدد پی در شهر سیاتل در آمریکا...!!!

تندیس افتخاری عدد پی در شهر سیاتل

ملقب به شهر زمرد سبز

نقل قول از سایت: http://www.maghzebartar.blogfa.com

 

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 20

برچسب ها : تندیس عدد پی ,

تاریخ : 21 / 02 / 1392 | نظرات () بازدید : 32
نویسنده : تیم ریاضی |

مهندسان هخامنشی راز استفاده از عدد پی (۱۴/۳ ) را دو هزار و 500 سال پیش کشف کرده بودند. آنها در ساخت سازه های سنگی و ستون های مجموعه تخت جمشید که دارای اشکال مخروطی است، از این عدد استفاده می کردند.
عدد پی( ۳.۱۴)در علم ریاضیات از مجموعه اعداد طبیعی محسوب می شود. این عدد از تقسیم محیط دایره بر قطر آن به دست می آید. کشف عدد پی جزو مهمترین کشفیات در ریاضیات است. کارشناسان ریاضی هنوز نتوانسته اند زمان مشخصی برای شروع استفاده از این عدد پیش بینی کنند. عده زیادی، مصریان و برخی دیگر، یونانیان باستان را کاشفان این عدد می دانستند اما بررسی های جدید نشان می دهد هخامنشیان هم با این عدد آشنا بودند.
«عبدالعظیم شاه کرمی» متخصص سازه و ژئوفیزیک و مسئول بررسی های مهندسی در مجموعه تخت جمشید در این باره،‌ گفت: «بررسی های کارشناسی که روی سازه های تخت جمشید به ویژه روی ستون های تخت جمشید و اشکال مخروطی انجام گرفته؛ نشان می دهد که هخامنشیان دو هزار و 500 سال پیش از دانشمندان ریاضی دان استفاده می کردند که به خوبی با ریاضیات محض و مهندسی آشنا بودند. آنان برای ساخت حجم های مخروطی راز عدد پی را شناسایی کرده بودند.»*
دقت و ظرافت در ساخت ستون های دایره ای تخت جمشید نشان می دهد که مهندسان این سازه عدد پی را تا چندین رقم اعشار محاسبه کرده بودند. شاه کرمی در این باره گفت: «مهندسان هخامنشی ابتدا مقاطع دایره ای را به چندین بخش مساوی تقسیم می کردند. سپس در داخل هر قسمت تقسیم شده، هلالی

روتانا.البوث،کاربرد ریاضیات،علی رعنایی،امیرکبیر،اول،ص65

معکوس را رسم می کردند. این کار آنها را قادر می ساخت که مقاطع بسیار دقیق ستون های دایره ای را به دست بیاورند. محاسبات اخیر، مهندسان سازه تخت جمشید را در محاسبه ارتفاع ستون ها، نحوه ساخت آنها،‌ فشاری که باید ستون ها تحمل کنند و توزیع تنش در مقاطع ستون ها یاری می کرد. این مهندسان برای به دست آوردن مقاطع دقیق ستون ها مجبور بودند عدد پی را تا چند رقم اعشار محاسبه کنند.»
هم اکنون دانشمندان در بزرگ ترین مراکز علمی و مهندسی جهان چون «ناسا» برای ساخت فضاپیماها و استفاده از اشکال مخروطی توانسته اند عدد پی را تا چند صد رقم اعشار حساب کنند. بر اساس متون تاریخ و ریاضیات نخستین کسی که توانست به طور دقیق عدد پی را محاسبه کند، «غیاث الدین محمد کاشانی» بود. این دانشمند اسلامی عدد پی را تا چند رقم اعشاری محاسبه کرد. پس از او دانشمندانی چون پاسکال به محاسبه دقیق تر این عدد پرداختند. هم اکنون دانشمندان با استفاده از رایانه های بسیار پیشرفته به محاسبه این عدد می پردازند.
شاه کرمی با اشاره به این موضوع که در بخش های مختلف سازه تخت جمشید، مقاطع مخروطی شامل دایره، بیضی، و سهمی دیده می شود، گفت: «به دست آوردن مساحت، محیط و ساخت سازه هایی با این اشکال هندسی بدون شناسایی راز عدد پی و طرز استفاده از آن غیرممکن است.»
داریوش هخامنشی بنیان گذار تخت جمشید در سال 521 پیش از میلاد دستور ساخت تخت جمشید را می دهد و تا سال 486 بسیاری از بناهای تخت جمشید را طرح ریزی یا بنیان گذاری می کند. این مجموعه باستانی شامل حصارها، کاخ ها،‌ بخش های خدماتی و مسکونی، نظام های مختلف آبرسانی و بخش های مختلف دیگری است.
مجموعه تخت جمشید مهمترین پایتخت مقاومت هخامنشی در استان فارس و در نزدیکی شهر شیراز جای گرفته است

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 14

تاریخ : 22 / 11 / 1391 | نظرات () بازدید : 15
نویسنده : تیم ریاضی |

دلم به یاد تو امشب لبالب از شور است+
تو کیستی که حریمت چو کعبه مشهور است؟
میلاد نبی اکرم مبارک

ماه فرو ماند از جمال محمد سرو نباشد به اعتدال محمد
قدر فلک را کمال و منزلتى نیست
در نظر قدر با کمال محمد
میلاد نور مبارک

 

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 10

تاریخ : 07 / 11 / 1391 | نظرات () بازدید : 11
نویسنده : تیم ریاضی |

مهندسان هخامنشى راز استفاده از عدد پى (۱۴/۳) را دو هزار و ۵۰۰ سال پیش کشف کرده بودند. آنها در ساخت سازه‌هاى سنگى و ستون‌هاى مجموعه تخت جمشید که داراى اشکال مخروطى است، از این عدد استفاده مى‌کردند.

عدد پى (۳.14) در علم ریاضیات از مجموعه اعداد طبیعى محسوب مى شود. این عدد از تقسیم محیط دایره بر قطر آن به دست مى آید. کشف عدد پى جزء مهم ترین کشفیات در ریاضیات است.

کارشناسان ریاضى هنوز نتوانسته‌اند زمان مشخصى براى شروع استفاده از این عدد پیش‌بینى کنند. عده زیادى، مصریان و برخى دیگر، یونانیان باستان را کاشفان این عدد مى‌دانستند اما بررسى‌هاى جدید نشان مى‌دهد هخامنشیان هم با این عدد آشنا بودند.

«عبدالعظیم شاه کرمى» متخصص سازه و ژئوفیزیک و مسئول بررسى‌هاى مهندسى در مجموعه تخت جمشید در این باره، گفت:

«بررسى هاى کارشناسى که روى سازه‌هاى تخت جمشید به ویژه روى ستون هاى تخت جمشید و اشکال مخروطى انجام گرفته؛ نشان مى دهد که هخامنشیان دو هزار و ۵۰۰ سال پیش از دانشمندان ریاضیدان استفاده مى کردند که به خوبى با ریاضیات محض و مهندسى آشنا بودند.

آنان براى ساخت حجم هاى مخروطى راز عدد پى را شناسایى کرده بودند.» دقت و ظرافت در ساخت ستون هاى دایره اى تخت جمشید نشان مى دهد که مهندسان این سازه عدد پى را تا چندین رقم اعشار محاسبه کرده بودند.

شاه کرمى در این باره گفت: «مهندسان هخامنشى ابتدا مقاطع دایره اى را به چندین بخش مساوى تقسیم مى کردند. سپس در داخل هر قسمت تقسیم شده، هلالى معکوس را رسم مى‌کردند. این کار آنها را قادر مى‌ساخت که مقاطع بسیار دقیق ستون‌‍هاى دایره‌اى را به دست بیاورند.

محاسبات اخیر، مهندسان سازه تخت جمشید را در محاسبه ارتفاع ستون‌ها، نحوه ساخت آنها، فشارى که باید ستون‌ها تحمل کنند و توزیع تنش در مقاطع ستون ها یارى مى کرد.

منبع: روزنامه شرق

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

تاریخ : 25 / 10 / 1391 | نظرات () بازدید : 15
نویسنده : تیم ریاضی |

سرویس اخبار خارجی ایتنا - دو گروه مستقل از دانشمندان امریکائی و آلمانی بطور همزمان موفق یه یافتن دو عدد شدند که گفته می‌شود بزرگ‌ترین اعداد اولی هستند که تاکنون بشر موفق به محاسبه آن گردیده است.اهمیت یافتن این اعداد در کاربرد آنان و افزایش کارائی و اثربخشی بهتر سیستم‌‌های رمزنگاری (Cryptography) میباشد.

کشف این دو عدد در جریان پروژه Great Internet Mersenne Prime Search که دوازده سال از عمر آن می‌گذرد اتفاق افتاد.

بزرگ‌ترین عدد اول که یک عدد 12978189 رقمی می‌باشد توسط تیمی از دانشگاه کالیفرنیا (UCLA) بدست آمد و عدد دوم که به دست یک کاربر آلمانی کشف گردید عددی 11185272 رقمی است.

جست‌وجو بدنبال اعداد اول بزرگ (که تنها بر عدد یک و خودشان قابل قسمت می‌باشند) از سوی Electronic Frontier Foundation (EFF) حمایت شده و این بنیاد نقش حامی مالی و اسپانسر این تحقیقات را ایفا می‌کند.
هدف اصلی این تحقیقات دستیابی به روشی غیرقابل نفوذ و قابل اطمینان در سیستم‌های رمزنگاری می‌باشد.

John Gilmore
مؤسس EFF و رئیس پروژه جوایز این بنیاد می‌گوید: «جوایز EFF مشوق همکاری می‌باشند

«
اعداد اول در بحث ریاضیات و رمزنگاری از اهمیت بسزائی برخوردار می‌باشند اما دستاورد مهم‌تر این است که دریابیم مسائل و مشکلات بزرگ‌تر را می‌توان با روش‌های مشابه حل کرد

تیم دانشگاه UCLA مبلغ یکصد هزار دلار را بعنوان جایزه بدست آوردن یک عدد اول بزرگتر از ده میلیون رقم از EFF دریافت نمود.
جوایز بزرگ‌تر شامل یکصد و پنجاه هزار دلار برای کشف عدد اول یکصد میلیون رقمی و مبلغ دویست و پنجاه هزار دلار برای محاسبه عدد اول یک میلیارد رقمی می‌باشند.

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

تاریخ : 25 / 10 / 1391 | نظرات () بازدید : 17
نویسنده : تیم ریاضی |

 

modeleriazi1

يك مدل رياضي لئوناردو داوينچي، دانشمند ايتاليايي در مورد شكل شاخه‌هاي برخي درختان كه به ايستادگي بيشتر درخت در برابر بادهاي قوي كمك مي‌كند مي‌تواند به مهندسان در احداث ساختمان‌هاي مقاوم كمك كند.

طبق نظريه داوينچي، در هر ارتفاعي از سطح زمين، مقطع عرضي كلي شاخه‌هاي برخي از درختان منطقه تقريبا يكساني با تنه دارند. به نظر مي‌رسيد كه اين الگو به تطبيق جريان انتقال آب در درخت مي پردازد چرا كه جريان آب زماني كه ميزان آب موجود در رشته‌هاي منشعب زياد بود، سريعتر انجام مي‌شد اما كريستوف الوي از دانشگاه كاليفرنيا در سان‌ديگو بر اين باور بود كه درختان از شبكه لوله‌يي بسيار كوچكي براي انجام كار برخوردار بوده و از اين رو دليل ديگري بايد در كار باشد.

الوي با نظريه احتمال نقش باد در اين ميان به يك شبيه‌سازي از نيروهاي خم‌كننده باد دست زده و دريافت كه درختاني كه از شاخه‌هايي با ضخامت سازگار با قانون داوينچي برخوردارند در برابر شکستگي مقاومت مي‌كنند.

اين مدل كه در مجله «فيزيكال ريويو لترز» منتشر خواهد شد، مي‌تواند به طراحان و معماران در ساخت بناهاي مقاوم در برابر باد كه مشابه شاخه‌هاي درختان هستند كمك كند.

منبع:خبرگزاری ایسنا

 

امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : ریاضی , اخبار ریاضی , داوینچی ,

تاریخ : 19 / 09 / 1391 | نظرات () بازدید : 19
نویسنده : تیم ریاضی |

به‌ نوشته‌ روزنامه‌ اينترنتي‌ روسي‌ ايزوستيا محققان‌ آلماني‌ از چندي‌ پيش‌ به‌ منظور يافتن‌ پاسخ‌ سئوالاتي‌ از قبيل‌ احتمال‌ وجود خدا چند درصد است‌ و خداوند تا چه‌ اندازه‌ در روند خلقت‌ روي‌ کره‌ زمين‌ نقش‌ داشته‌ است‌ تحقيقات‌ وسيعي‌ را آغاز کردند و در نهايت‌ با يافتن‌ پاسخ‌ اين‌ سئوالات‌ توانستند وجود خداوند را از طريق‌ رياضي‌ تا شصت‌ و دو درصد ثابت‌ کنند‌. بر اساس‌ اين‌ گزارش‌ اين‌ دانشمندان‌ پاسخ‌ سئوالات‌ خود را با تحقيق‌ در زمينه‌ فضا ، روند پيدايش‌ خلقت‌ ، خير و شر و مذهب‌ يافته‌ اند‌ . اين‌ روزنامه‌ مي‌ افزايد : پرفسور آناتولي‌ اکيمف‌ مدير انستيتو بين‌ المللي‌ فيزيک‌ تئوري‌ و عضو فرهنگستان‌ علوم‌ طبيعي‌ روسيه‌ پس‌ از اطلاع‌ از نتايج‌ اين‌ تحقيق‌ اعلام‌ کرد هيچ‌ علت‌ علمي‌ براي‌ انکار خدا و جود ندارد.

منبع:          http://www.tafrihi.com

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 10

تاریخ : 15 / 08 / 1391 | نظرات () بازدید : 23
نویسنده : تیم ریاضی |

عید غدیر خم بر شما مبارک باد

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 10

تاریخ : 09 / 08 / 1391 | نظرات () بازدید : 17
نویسنده : تیم ریاضی |

راه‌حل مکعب روبیک کشف شد

دانشمندان پس از صرف سال‌ها زمان در نهایت توانستند عدد نهایی پازل مکعب «روبیک» را کشف کنند، عددی که تعداد حرکات کافی برای حل این پازل را بیان می‌کند.

جهان با نفسی حبس شده برای ۳ دهه در انتظار چنین روزی بود، روزی که در نهایت گروهی از مهندسان، دانشگاهیان و شیفتگان ریاضی بتوانند عددی را کشف کنند که زندگی، جهان و مهمتر از همه راه حل «مکعب روبیک» را توضیح دهد.

امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 10

تاریخ : 07 / 08 / 1391 | نظرات () بازدید : 21

شرکت در نظرسنجی های سایت تاریخ : چهارشنبه 25 بهمن 1391
بازی با اعداد تاریخ : یکشنبه 22 بهمن 1391
پیدا کردن الگوی رشد سبزیجات تاریخ : شنبه 21 اردیبهشت 1392

تعداد صفحات : 2


زنگ ریاضی در این وبلاگ من و همکارانم سعی خواهیم کرد به مطالب ریاضی به عنوان مضمون اصلی و به مطالب دیگر همچون اخبار روز و... به عنوان مطالب فرعی بپردازیم "ریاضیات شانه ی زلف پریشان عالم است"
بالای صفحه
زنگ ریاضی
firefox
opera
google chrome
safari